DİŞ HEKİMLİĞİ ve CERRAHİ TEDAVİLERDE LAZER UYGULAMALARI

Dr.Korkut ALDEMİR

DENTAL LAZER KULLANIMI HAKKINDA HASTA BİLGİLENDİRMELERİ

 • Kliniğimizde uygulanan lazer sistemi dünyaca ünlü Sirona firmasına ait Diyot Lazer’dir
 • Uygulama öncesinde ve sonrasında hekiminiz tarafından yapılacak işlem konusunda detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.
 • Lazer uygulamasını kapsayan operatif işlemler:
a. FRENEKTOMİ (Orta hatta Dişlerin Aralık kalmasına neden olan anatomik kas birleşiminin kaldırılması
b. DİŞ ETİ ŞEKİLLENDİRMELERİ (Gülüş Estetiği Sağlanması; Olması gereken pozisyondan daha büyük olan diş etinin diş eti sağlığının elde edilmesi ve idame ettirilmesi yanında gülüş estetiğinin de sağlanabilmesi sebebiyle düzenlenmesi)
c. AFT TEDAVİLERİ; Minör ve major aft tedavisi (ağız içi mukozasının beslenme veya enfeksiyon nedeniyle oluşturduğu yüzeyel yaraların steril hale getirilip iyileştirilmesi)
d. TÜMÖR CERRAHİLERİ Polip eksizyonları (genellikle kronik travma sebebiyle patolojik olarak büyümüş kısımlarının uzaklaştırılması)
e. DİŞ ETİ TEDAVİLERİ Periodontal tedavi sırasında diş eti dezenfeksiyonu (akut nekrozitan ülseratif gingivitis gibi yoğun bakteri formasyonu bulunan diş eti hastalıklarında tedavinin başarısının arttırılması, bölgedeki bakterilerin ortamdan uzaklaştırılıp iyileşmenin hızlandırılması)
f. KANAL TEDAVİLERİ Kanal tedavisi sırasında kanalların dezenfeksiyonu (kök kanallarında bulunan rutin kanal tedavileriyle yeterince tedavi edilemeyen ve kanal tedavisinin başarısını olumsuz etkileyen mikroorganizmaların yok edilmesi)
g. BLEACHİNG-AĞARTMA TEDAVİSİ Bleaching (dişlerin beyazlatma işlemlerinde)
h. YUMUŞAK DOKU RENKLEŞMELERİ Gingival yüzeysel melanin renkleşmelerinin ayrıca eski tip dolgulardan kaynaklanan amalgam tatuajı isimli renklenmelerin basit tedavilerinde.
i. KÜÇÜK CERRAHİ GİRİŞİMLER Minör cerrahi işlemlerde kanama kontrolü sağlamak ve iyileşmenin hızlandırılması amacıyla.
j. HASSASİYET TEDAVİLERİ Diş eti çekilmesi sonucu ortaya çıkmış kök yüzeyinin oluşturduğu hassasiyetin tedavisinde.
 • İşlem öncesinde gerekli güvenlik kuralları klinik asistanımız tarafından hatırlatılacaktır.
 • Bu kuralların esnetilemeyeceği ve herhangi bir istisna uygulanmayacağını lütfen unutmayınız.
 • Kurallar sizin sağlığınızın korunması için yürürlüktedir.
 • İşlem öncesi kliniğe davet edildiğinizde üzerinizde metal aksesuarların (Saat, Kolye, Küpe, Piercing gibi) Ağızda bulunabilecek hareketli protezler, Kontakt lenslerinizi çıkartmanızı isteyeceğiz. Cep telefonu, Tablet gibi elektronik eşyalarınızı da klinikte yanınıza almanıza izin veremeyeceğiz. Sizlerden anlayışlı olmanızı rica ediyoruz.
 • Lazer işlemi sırasında uygulama yapacak hekim, klinik asistan ve hasta dışında hiç kimsenin kliniğe giriş ve çıkışına izin verilememektedir. Refakatçi veya işlemi izlemek için lütfen ısrar etmeyin.
 • Klinik içerisinde size kullandırılacak koruyucu gözlük, LAZER Nedeniyle zarar görmemeniz amacıyla kullanılmakta ve işlem bitene kadar takılı olması gerekmektedir.
 • İşlem sırasında lazer cihazının çalışma sistemi gereği yüksek ısı meydana gelmekte ve beraberinde hoş olmayan yanık kokularına da neden olmaktadır. Bu gibi durumlar için eğitimli olan asistanlarımız koku ve dumanı uzaklaştıracaktır. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmadığını bilmeniz ve rahat davranmanız hızlı ve başarılı bir tedavinin anahtarı olacaktır.
 • Oluşabilecek duman ve koku asistanımız tarafından hızla bertaraf edilip sizi rahatsız etmesi ö
 • Hassas bir işlem olan dental lazer kullanımı profesyonel bir ekip ile gerçekleştirilecek dahi olsa en büyük sorumluluk hasta olarak sizlerde bulunmaktadır. Hekim ve klinik personelle uyum içerisinde hareket edildiğinde son derece başarılı tedaviler gerçekleştirildiği unutulmamalıdır.
 • İşlem sonrası lazer etkisi nedeniyle geçici sızlama veya hafif ağrınız olması beklenen bir durumdur. Ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Hekim işlem öncesi veya sonrasında gerekli görürse antibiyotik kullanımı önerebilir.
 • İşlemin hassasiyeti ve pek çok anatomik yapıyı ilgilendirmesi nedeniyle yara bakımı büyük önem taşımaktadır.
 • İlk 2 (iki) gün sıcak, baharatlı, yapışma ihtimali olan gıdalardan, asitli, gazlı, aşırı şekerli, acılı içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız yara iyileşmesi açısından faydalı olacaktır.
 • İşlem sırasında kesme, dikme gibi rahatsız edici işlemler yapılmayacağı için iyileşme konvansiyonel işlemlerden daha hızlı ve acısız sonuçlanacaktır.
 • İşlemin yapıldığı yüzeyler ile ilgili olarak hekim bir süre diş fırçalamanızı önermeyebilir. Ancak bu sürede sprey gargaralar ve iyileşmeyi provake edebilen kremler ile gerekli görülürse anestezik preparatlar ö
 • Hekimin yapacağı işlemin bir seanstan uzun sürebileceğini, farklı bölgelere farklı lazer işlemleri yapılabileceği için seansların aralarında yara bakımını aksatmamanız çok ö
 • Yapılan işlemin ilgilendirdiği dokuların lazere farklı tepki verdiği unutulmamalı dokuların tamamının hemen iyileşeceği düşünülmeden sabırlı ve dikkatli bir bakımla hızlı ve sağlıklı doku oluşumu ve iyileşme gerçekleştirilmelidir.
Dr. Korkut ALDEMİR
MORs DENT Klinikleri
&
MORs Enstitü

EK BİLGİ: LAZERİN BİYOLOJİK ETKİSİ

Lazer tedavisinin birinci etkisi dokuların rejenerasyonunu (yenilenmesini) hızlandırmaktır. Anti enflamatuvar ve analjezik etkisi de peşi sıra gelen önemli etkileridir. Işınlanan sahada kan sirkülasyonu (dolaşımı) artar, protein ve nukleik asit sentezi yükselir, hücre içi metabolizma ve immunitesi (savunması) güçlenir.
Çok önem arz eden immun sistem aktivasyonu (savunma sistemi); bağışıklık sistemi yapıtaşları olan hücre bölünmesinin lenfositoz ve lökosit yoğunlaştırılması ve immunoglobulin proteinlerin oluşturulması ile olur. Kanda G-sınıfı immunoglobulinlerin ve yapıtaşlarının hemolitik aktivitelerinin arttığı; tedavi esnasına kadar azalmış olan bağışıklık sisteminin yapıtaşları olan hücrelerin normal seviyeye döndüğü görülmüştür. Bağışıklık sistemi aktivasyonu, bir organizmanın belirsizlik reaksiyonunu optimal şekilde etkiler ve koruyucu adaptasyon reaksiyonlarını arttırır.
Lazer enerjisi, dokuların yenilenme sürecinin aktif olarak uyarılmasını provake eder. Daha iyi bir tedavinin yapılabilmesiyle, metabolizma süreçlerinin aktivasyonu, nükleon asitlerinin ve proteinlerinin hızlandırılmış senteziyle ve humoral hücre bağışıklığı üzerindeki etkileriyle bağlantılıdır. Gecikmiş doku rejenerasyonu süreciyle ilgili yapılan klinik ve deneysel araştırmalara göre doku rejenerasyonunun hızlandırılması şöyle yapılanır. Fibrogenezisin hızlandırılması, bağlantı dokularının olgunlaştırılması, vasküler sisteminin rejenerasyonu ve epitelizasyonun aktif stimülasyonu.
Oksijenleşme, hücre yenilenmesi süreçlerinde önemli rol oynayan ferment katalizdir. Katalizin, hücre yapısına oksijen taşıdığı bilinmektedir. Lazer tedavisin seansları arttırıldıkça; katalizin aktivitesinin de arttığı, enerji-değişken süreçlerin aktive olduğu yani ATP aktivitesinin arttığı görülmüştür.