DENTAL İMPLANTLAR

-Dr.Korkut ALDEMİR-MORs ENSTİTÜ Başkanı Çene/Yüz Cerrahı
Dental İmplantlar:
Vücuda estetik, organ eksikliği, tedavi amaçlı yerleştirilen tüm yabancı maddelere implant denilir.
Ağızdaki diş eksikliklerinin yerine diş kökü vazifesi görmeleri açısından yerleştirilen malzemeler ise dental implantlar olarak tanımlanır.
İlk implant uygulamaları Milattan önce Mısır ve Maya uygarlıklarına, Fil Dişi, kemik, çeşitli metaller ya da ahşap kullanılması şekliyle görülebilmektedir.
En eski bilgi Çin’de M.Ö. 2637 yıllarında çekilen dişlerin eksik bölgelere yerleştirilmesi şeklinde görülebilmektedir.
Maya uygarlığı döneminde, M.S.  600 yıllarına deniz hayvanlarının kabuklarının diş formu verilerek yerleştirildiği bilinmektedir.
1938’de Strock ilk defa içi dolu vida şeklinde bir implant oluşturdu.
1947’de Formiggini, içi boş vida şeklinde bir implant geliştirmişlerdir.
1953’de Sollier ve Chercheve, kemikiçi (transosseos) implantı geliştirmişlerdir.
1940’larda tantalyum, 1950’lerde paslanmaz çelik malzemeler denenmiştir.
Son otuz yıldır ise, implant imalinde ilk sırada tercih edilen metal yüksek biyouyumluluk özelliği gösteren titanyum ve alaşımlardır.
*       *        *        *        *        *        *       
Halk arasında diş çivisi, vida diye tabir edilen bu malzemeler, ülkemizde popüler anlamda 2000’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bazı hocalarımız 1990’lı yıllarda yurt dışında implant uygulamaları ile ilgili eğitimler almışlar. Ancak o yıllardaki implant malzemelerinin hem alaşım özellikleri hem tasarımları hem de yüzey özellikleri açısından başarı oranları düşüktü. Bu sebeple hekimler, klinik uygulamalar sırası geldiğinde tedirgin oldular.
Ayrıca klasik diş hekimliği eğitiminin çok dışında seyreden, vücuda bir maddenin yerleştirilmesi gibi sıra dışı bir fikre dayanan bu uygulama kolay kabul görmedi.
Yine de eksik dişlerin olduğu bölgelere komşu dişlerin kesilip küçültülerek ve dış etkenlere karşı –bir anlamda- korumasız bırakılması, çiğneme kuvvetlerinin destek dişlere fazla yük uygulaması, bu destek dişlerin zaman içerisinde protez uygulamasına bağlı olarak kaybedilmesi gibi durumlar göz önüne alındığında dental implantların çok daha faydalı bir tedavi olduğu kabul edildi.
İmplant Uygulaması sayesinde sağlanan artmış fonksiyon nedeniyle TORONTO KONSENSUS KONFERANSI, Mandibuler Tam Dişsiz Hastalarda, BİRİNCİ tedavi seçeneği olarak KLASİK TOTAL PROTEZ yerine 2 İmplant ile desteklenen bir İmplant üstü TOTAL PROTEZ yapılması gerekliliği Sonucuna varmıştır.
 Feine JS, Carlsson GE, Awad MA, Chehade A, Duncan WJ, Gizani S, et al. McGill. Consensus statement on overdentures. Int J Oral Maxillofac Implants 2002; 17:601-2
Dental implant uygulamaları uygun bir cerrahi müdahale ile doğru malzemenin çene kemiğinde, diş eksikliği olan bölgeye yerleştirilmesi sonucunda hastanın da iyi bakımı ile kemiğe kaynaması sürecine dayanır. Çene kemiğine osseointegre olan –kaynayan- implantlar artık üstüne gelecek protez, kaplama, kron, total –damak- protezi taşımaya ve iletilen çiğneme kuvvetlerine dayanmaya hazırdırlar.
*       *        *        *        *        *        *
DDS.PhD.Dr.Korkut ALDEMİR
MORs MEGA ORAL&DENTAL ENSTİTÜ Başkanı
05308280688
korkut_aldemir
morsdentklinikleri